O Centrum

Centrum Handlowe Cegielnia Zawada to miejsce, w którym
znajdziesz wszystko czego szukasz.

  • Zaopatrzysz kompleksowo swój dom
  • Ubierzesz całą rodzinę
  • Skorzystasz z usług lekarzy, kosmetologów, optyków, fizjoterapeutów i innych
  • Zakupisz artykuły dla zwierząt domowych
  • Zjesz pyszne jedzenie
  • Zadbasz o bezpieczeństwo swojej rodziny
  • Wypożyczysz sprzęt budowlany

Centrum składa się z dziewięciu budynków w których łącznie znajduje się 40 punktów usługowych. To wszystko zostało stworzone z myślą o Tobie i Twoich potrzebach.

Historia Cegielni:

Przy szosie biegnącej z Nowego Sącza do Krynicy, na terenie wsi Zawada w XIX wieku istniała cegielnia o produkcji ręcznej, założona przez kupca z Nowego Sącza, Flastra. Na wyeksploatowanym przez cegielnię placu, założony został w 1905 roku tartak parowy. Obok hali tartacznej wybudowano pomieszczenie na kocioł parowy i lokomobilę firmy "Erste Brunner". Kocioł opalany był trocinami, co miało poważny wpływ na obniżkę kosztów.

Niezależnie od produkcji tartacznej była w dalszym ciągu prowadzo¬na produkcja cegły sposobem ręcznym na stołach strycharskich. Stan ten trwał mniej więcej do roku 1912 kiedy to przy tartaku wybudowano halę produkcyjną do wyrobu cegły pełnej. W tejże hali zainstalowano prasę pasmową i jedną parę walców szybkobieżnych oraz opodal wybudowano wolnopowietrzne suszarnie.

Równocześnie niemal wybudowany został piec kręgowy typu Hoffmana, czternastokomorowy o wysokości około 3 m, służący do wypału cegły pełnej. Do wywozu surówki od prasy do suszarni oraz z suszarni do pieca, zainstalowano transport wewnątrzzakładowy, wąskotorowy. Należy tutaj zaznaczyć, że w tym okresie ze względu na bardzo niski koszt robocizny w dalszym ciągu obok produkcji cegły sposobem maszynowym, realizowana była produkcja cegły ręcznie, na stołach strycharskich.

zobacz więcej